Езици за програмиране са изкуствено създадени изразни средства, с които програмистите дават инструкции на машината как да изпълни първоначално зададената в спецификацията цел. Съществуват множество класификации на езиците, но най-общо според предназначението им можем да ги разделим на специализирани езици и езици с общо предназначение.
Накратко за специализираните езици
Те са вероятно хиляди, всеки създаден за някаква определена цел. Но има и такива специализирани езици за програмиране, които се използват по-масово и са по-известни. Това са, например, езиците, на които се пишат базите данни . 75% от пазара на системите за управление на бази данни (СУБД) се държи от Oracle DBMS, Microsoft SQL Server и MySQL, но има и други. SQL е специализиран език за връзка със СУБД. PL/SQL (въведен от Oracle в края на 80-те години) е процедурно разширение на декларативния език SQL.
Езиците за програмиране, на които се пишат бази данни, работят само в средата на базите данни и служат за процедурите, които се изпълняват в самата база данни. Тя представлява записи, разположени във файлове върху дискови масиви. Освен това има сървър, който пуска система за управление на бази данни (СУБД) – един или много процеси, пуснати на сървърите, които пишат и четат от тези записи по дисковите масиви. Сървърната част на базите данни представлява група процеси, които пишат и четат от дисковите масиви. В тези процеси може да се програмира процедурата, която се върти на сървъра с базите данни езика на PL SQL. Database програмирането се осъществява в средата на базата данни. Програмата работи там.
Друг интересен пример за език за програмиране с общо предназначение е JavaScript . Първоначално е създаден като език, с който да се автоматизират уеб страниците, но постепенно от специализиран, се превръща в език с общо предназначение. Ще поговорим повече за него и трансформацията му в следващите редове.
Езици за програмиране с общо предназначение
Наричат ги още общоцелеви езици, с общо приложение или интерактивни езици. С тези езици за програмиране се описва определен алгоритъм, който тръгва от едно състояние на данните и след определен брой стъпки докарва данните до друго състояние, а именно крайния резултат.
90% от програмистите в света работят на тях. Комерсиалният софтуер е написан на тези езици.
Java
Този език е подобен на С++. При създаването си е рекламиран като език, който ще бъде интернет базиран и съвременен. Програмите, написани на него, се обновяват (ъпдейтват) при стартирането си. Например, както се случва при стартиране на Android приложенията. Java e многоцелеви език, само че на него се пишат уеб базирани приложения, а не операционни системи. При трислойна архитектура Java работи на бизнес нивото – на второто ниво.
Има Garbage Collection. Това улеснява работата на програмиста, защото той не трябва да мисли какво да прави с паметта, която е заделил, но вече не му трябва. Това улеснение, обаче, се заплаща с по-ниска производителност – езикът е с голям размер и не винаги работи достатъчно бързо. Програмата работи по-бавно с няколко десетки процента, от колкото ако е написана на С. От 2009 г. е собственост на Oracle.
Софтуер, писан на Java: Android, вградени приложения за Android, игри и уеб-базирано съдържание.
Python
Много прост и подреден език, лесно се пише, лесно се запомня синтаксиса. Той е много изразителен език и също има Garbage Collection. Наравно с Java има един от най-големите библиотечни масиви. Но част от библиотеките му стоят на ниво студентски проект – не се поддържат, грешките не се чистят и програмистите недоволстват. Python в момента е на нивото на Java преди да я купи Oracle. Въпреки това можем да кажем, че пред този език има светло бъдеще и има какво още да видим от него. Среща голяма конкуренция в лицето на Java Script
Софтуер, писан на Python: софтуер, свързан с интернет на нещата и изкуствен интелект. Гигантите Google и Facebook широко го използват в свои разработки.
JavaScript
Това е езикът, на който в момента пишат най-много програмисти в света. На него се пише огромно количество софтуер. В началото е специализиран език, създаден за автоматизиране на уеб страници. С годините се развива и в момента е отделен език с общо приложение. Създадени са голям брой библиотеки за JavaScript. Всеки реализатор на Internet Explorer или Google Chrome има някакви екстеншъни на JavaScript и един JavaScript не може да работи еднакво добре на различни браузъри. В момента този език е нещо огромно.
През последните години вече JavaScript е стандартизиран, ето линк към стандарта https://www.ecma-international.org/publications/standards/Ecma-262.htm
Софтуер, писан на JavaScript: това е скриптов език, на него не се пише отделен софтуер, а по-скоро части от него – например потребителски интерфейс на интернет базирани приложения.
C++
Стъпил е върху езика С. С годините се е получил един прекалено голям език за програмиране. Но той може да се използва за програмиране буквално на всичко. Много софтуер е написан и продължава да се пише на него.
C++ има всичките недостатъци на С и всички екстри на останалите езици. Например, можеш да му пуснеш и Garbage Collection. C++ има няколко стандарта, именувани на годините, в които са излезли – 1998, 2003, 2011 е огромна стъпка напред все едно е още един С++, 2014 и 2017 с още нови неща. Догодина излиза стандарт 2020 – още една много голяма стъпка напред. Все едно първият език се е умножил по 3 и в момента има три езика С++.
С годините С++ става много голям. Получава се така, защото в езика постоянно се включват техники и възможности за програмиране от други езици – поддръжка на тредове и нови начини за комуникация. Някои фирми се отказват да го ползват като цялостна концепция, а използват само части и стандарти от него. С++ нарушава аксиомата да се поддържа софтуерът прост.
Софтуер, писан на С++: може да се използва за писането на ВСИЧКО, което се сетите.
C
Езикът е измислен в лаборатории и в производството (в програмирането). С е най-простият език но и най-тежкият за писане на него, с най-малко неща за ползване в помощ на програмиста. С е най-старият от езиците с общо предназначение, обектноориентиран. Той е език за системно програмиране – програми, които осигуряват работата на периферни устройства (драйвери), операционни системи.
Програмите, писани на С, работят много близо до процесора и до паметта, много бързи системи, използват всичко в максимална степен. ЕЗИКЪТ Е ЛЕСЕН за научаване, но на него се пише трудно и бавно, трудно се откриват грешки и неопитният програмист може да направи големи бели с него. Съдържа само 32 ключови думи. Проблемът е, че самият език ти дава много степени на свобода, но за съжаление при тази голяма свобода повечето от нещата, които правиш, са срещу теб.
C e остър нож с който може да се „нараните“, ако не знаете как да го ползвате. С е по-бърз от C#, обаче на C# се пише по-бързо и лесно. Който го овладее, в последствие ще има основа за повечето програмни езици с общо предназначение, които произлизат от С.
Софтуер, писан на С: операционни системи, драйвери.
C#
Един от фамилията #(sharp)-езици: C#, F#, M#, Q# и други. Той е отговорът на Microsoft на Java. И той има Garbage Collection. Огромното предимство, може би ще минат Java с това, е че предлагат огромен фреймуърк с всичко, което се сетиш за този език. Готови компоненти за всичко, добре изтествани и лесно свързващи се една с друга. На този език се правят бързо средно големи програми. Езикът има добре развити системи за анализ, които ти помагат да си изчистиш бързо грешките.
Предлага повече възможности от Java. Много хора пишат на този език. Много хора от Java минаха на този език, защото е по-лесно, по-бързо и има много готови неща. Още като започват всичко при тях е изрядно. Имат една от най-добрите среди за разработка – Visual Studio за С, С++ и С#.
Софтуер, писан на C#: програми за и части от самия Windows, PlayStation Suite, Xbox, Windows Phone, Kaspersky Internet Security
Искате ли да научите повече за програмирането и неговите изразни средства? Запишете се на нашите обучения и ние ви научим на всичко, което е необходимо, за да практикувате професията.